Pomoc Społeczna |
Zakres pomocy społecznej udzielanej przez ośrodki pomocy społecznejW celu realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej w każdej gminie utworzony jest ośrodek pomocy społecznej. W ośrodkach tych można uzyskać pomoc w formie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Świadczenia pieniężne:
Świadczenia niepieniężne:
Główne zasady udzielania pomocy społecznej. Osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc winna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania. Świadczenia udzielane są na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgoda osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana również z urzędu. Następnie pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osoby lub rodziny. Przyznanie lub odmowa świadczenia następuje w formie decyzji administracyjnej. Jedynie udzielenie świadczenia w postaci pracy socjalnej i poradnictwa, a także biletu kredytowanego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Decyzje wydawane są w formie pisemnej, i od każdej decyzji służy prawo odwołania.
Kryteria przyznawania świadczeń Pomocy społecznej udziela się w szczególności z powodu: - ubóstwa - sieroctwa - bezdomności - bezrobocia - niepełnosprawności - długotrwałej lub ciężkiej choroby - przemocy w rodzinie - potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności - bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych - braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze - trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego - alkoholizmu lub narkomanii - zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej - klęski żywiołowej lub ekologicznej Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego- przy jednoczesnym wystąpieniu, co najmniej jednej z ww. okoliczności. Kryterium to stanowią kwoty:
Współpraca Osoby i rodziny objęte pomocą społeczną są zobowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. W celu określenia współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny korzystającej z pomocy, ośrodek pomocy społecznej zawiera z ww. KONTRAKT SOCJALNY. Kontrakt socjalny jest pisemna umową, zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc, która określa zobowiązania i uprawnienia stron umowy, w ramach wspólnie podejmowanych działań. |
UWAGA !!!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rymaniu zwraca się z prośbą, aby od dnia 1 stycznia 2017 r. związku z centralizacją podatku VAT faktury, rachunki i noty księgowe były wystawiane na Gminę Rymań wg następującego wzoru:
Nabywca:
Gmina Rymań
ul. Szkolna 7
78-125 RYMAŃ
NIP 671-18-08-627
Odbiorca:
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ w RYMANIU
ul. Szkolna 7
78-125 RYMAŃ
Ponadto informujemy, że pomimo w/w zmiany adres do korespondencji pozostaje bez zmian, dokumenty księgowe należy przedkładać jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rymaniu (ul. Szkolna 7, 78-125 Rymań).